Park

Zdejší anglický park s rozlohou přes čtyřicet hektarů dělá z celého panství to, čím se nemůže pochlubit každý zámek-oázu pohody a odpočinku.

 

I při jeho velikosti Vás při  procházce nenapadne, že chodíte zbytečně. Je plný překrásných zákoutí, laviček, starých stromů, keřů azalek, rododendronů a dalších květin a dřevin.

 

Dominantou parku je staletá lipová alej, a další nepřehlédnutelnou součástí je obora s bílými daňky a Dybovského jeleny. V menší obůrce bydlí divoká prasátka a srneček.

 

Na rybníku s ostrůvkem každoročně hnízdí divoké kachny. V roce 2009 proběhla u rybníka výstavba altánu Gloriet, který nabízí občerstvení a příjemné místo k posezení. V jeho blízkosti se nachází dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a klouzačkami.

 

V blízkosti zámku paní Sternbergová zřídila vodní a růžovou zahradu.V té se konají i svatební obřady.

 

Sbírka růží paní majitelky -na 200 druhů-je naprosto jedinečná. Pokud si jí nechcete nechat ujít, přijeďte se podívat nejlépe v červnu.

 

Od roku 2001 se začaly v parku objevovat sochy. První takovou plastikou byl červený Čáp, který u vjezdu do parku vítá návštěvníky. Záhy na hladině zámeckého rybníka přistála Vážka, na louce Cyklista, dřevěné Torzo a Stříbrný Kůň. Další Stříbrný kůň se nachází ve výběhu oslíků v Zámeckém zvěřinci. Všechna tato díla pocházejí z dílny vambereckého rodáka – akademického malíře Vladimíra Peška. Mezi poslední přírůstky patří pískovcová socha Stromového muže a hlava Vodníka, které pocházející z dílny sochaře Miloslava Kaprase.

 

A nakonec určitě navštivte minizoo, protože pokud tam s dětmi zavítáte nejdříve, je možné, že už Vás nikam jinam nepustí.

Je tak oblíbená, že jí na našich stránkách věnujeme vlastní záložku.