Zámek dnes

Současná podoba zámku nemá hodnotu pouze historickou, ale díky nekonečnému úsilí paní majitelky, která mimo jiné patří i k významným bytovým architektům, se stal i oázou klidu, pohody a krásy. Ta Vás v podobě osobních předmětů, fotografií a především květin, provází na každém kroku a v každém detailu.

 

Interiéry i exteriéry zámku tak nejsou jen muzeem, ale místem, kde se žije, a kde jsou historické věci součástí moderního života.

A právě to je na častolovickém zámku nezapomenutelné.

Ihned po restituci začala hraběnka Sternbergová s vysazováním stromů a keřů nejenom na nádvoří zámku, ale také po celém parku. Byla založena obora s bílými daňky, růžová a vodní zahrada s rozmanitými druhy vzácných květin. Okolo zámku bylo vysázeno na  200 druhů staromódních růží, které jejich milovníci přijíždějí obdivovat hlavně v červnu.
Po celém zámku byly nainstalovány nové vodovodní, kanalizační a elektrické rozvody. Bylo zavedeno ústřední topení a začalo se s budováním  nových prostor, které jsou nezbytné pro fungování zámku a pohodlí návštěvníků.

Vznikla tak útulná kavárna s restaurací, obřadní síň, galerie a další prostory pro konání společenských akcí.

Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky, pro bezbariérový přístup do zámecké expozice je k dispozici zvedací plošina.

 Na návštěvu častolovického zámku si určitě udělejte dostatek času, protože přáním paní majitelky je, aby se na zámku i v jeho okolí všichni cítili pohodlně, a aby si zde každý návštěvník našel svůj zájem a zábavu. A je z čeho vybírat-zámecká expozice, nádvoří s kavárnou a restaurací, galerie, park s oborou, zahradní altán Gloriet, minizoo, dětské hřiště…

Věříme, že zde strávíte spoustu příjemných chvil a rádi se k nám vrátíte.

A my se budeme těšit na vaši návštěvu

FRESKA

Už po staletí jsou neodmyslitelnou součástí častolovického nádvoří barevné malby na fasádě.

Uvidíte je, když vejdete hlavní branou a otočíte se nalevo. Napravo se ale ztrácejí pod arkádami. Nechávají nás tušit, že asi zdobily větší část fasády, než dnes a další renesanční přestavba je pojala do následující výzdoby omítek.

Předlohou byly nejspíš dřevořezy švýcarského umělce Josta Ammana, který jimi ilustroval vydání knihy starověkého historika Tita Livia o dějinách Říma. Ta byla vydána roku 1568 v Norimberku. Velmi brzy se dostala do knihoven velmožů ve střední Evropě a posloužila jako předloha pro freskaře ve službách Jindřicha staršího Regera z Regeru a později Bedřicha z Oppersdorffu. Fresky původně zdobily i protější zeď domu. Časem ale zanikly. Ty, které zbyly, zachycují ve čtyřech pásech nejen ornamentální výjevy, ale i hlavní bitevní scénu, figury římských císařů a dvě scény z dějin Říma. Už na počátku 19. století ale byly ve velmi špatném stavu a mohly zaniknout. Od počátku 20. století byly však několikrát konzervovány. V roce 2000 – 20002 proběhly na fresce rozsáhlé restaurátorské práce. Poslední restaurování proběhlo v letech 2015 – 2016.

freska

Další informace pro návštěvníky

Parkováni je možné na dvou placených parkovištích, která se nacházejí v bezprostřední blízkosti zámku, kde mohou parkovat i autobusy.

Na nádvoří je pokladna zámku, která slouží k zakoupení vstupenek do expozice a následně pak odtud vycházejí prohlídky.

Dále zde můžete navštívit velmi příjemnou kavárnu s restaurací, kde si kromě kávy a domácích dortíků můžete dát i oběd. Pro rychlejší občerstvení a potěšení dětí je tu i kiosek.

Děti na nádvoří se zmrzlinou

V letních měsících je na nádvoří zmrzlinový stánek.

Kavárna sousedí s galerií, kde celé léto probíhají prodejní výstavy obrazů a fotografií.

Samozřejmostí jsou toalety s přebalovacím pultem a také toaleta bezbariérová.

Ve frekventovanějších měsících je otevřen i obchod, který je přístupný buď z nádvoří, nebo  z Růžové zahrady. Pokud nemáte štěstí a obchod je zavřen, pak si můžete pohledy a upomínkové předměty zakoupit v pokladně.

Z nádvoří můžete vyjít do parku, kde najdete oboru s bílými daňky a jeleny, rybník, Růžovou a vodní zahradu, občerstvení v altánu Gloriet. V jeho blízkosti je pak dětské hřiště a toalety.

Za zámeckou Orangerií, která slouží jako prostor k pořádání svateb a jiných společenských událostí, pak najdete minizoo.

 

 Plánek zámeckého areálu:

plánek

  1. zámek
  2. zvěřinec
  3. růžová zahrada
  4. parkoviště
  5. altán
  6. dětské hřiště
  7. parkoviště železniční zastávky
  8. obora