Zámek - Zámek Častolovice

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Zámek

O zámku

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví paní Diany Phipps Sternbergové, která také dohlíží na jeho provoz.

Zámek leží ve východních Čechách na soutoku řek Bělé a Kněžné vedle silnice č.11 mezi Hradcem Králové a Rychnovem nad Kněžnou. Mohutná věž zámku upoutá každého, kdo projede obcí Častolovice.
Zámek má čtvercový půdorys o straně 60 metrů. V jeho středu je rozsáhlé nádvoří, jehož dominantou je barokní kašna z 18. století. Koruny Wilsonových topolů nabízejí stín pro klidné posezení, které umocní tiše hrající klasická hudba. Na nádvoří je v provozu kavárna s restaurací a kiosek. Vedle zlatých rybek v kašně zde ve voliérách žije několik druhů papoušků.
Chloubou zámecké Expozice je Rytířský sál (300 m2) s malovaným kazetovým stropem. Bezbariérový přístup do Expozice zajišťuje plošina pro vozíčkáře. Pro nevidomé jsou potom připraveny speciální hmatové prohlídky.
V Zámecké galerii se konají výstavy současných umělců.  
Na zámku nebo v parku je možno uspořádat svatební obřady, bankety, koncerty a jiné rodinné popřípadě podnikové oslavy.

V anglickém parku s dlouhými průhledy a s dominantní staletou lipovou alejí byla zřízena obora s bílými daňky, jeleny Dybowského a další lesní zvěří. K nejoblíbenějším místům v parku bezpochyby patří Zámecký zvěřinec, kde si děti i dospělí mohou pohladit jak lamy a poníky, tak i göttingenská prasátka, kamerunské kozičky a další zvířátka.

Paní Diana Sternbergová shromáždila okolo zámku na 150 druhů staromódních růží. Jejich milovníci je přijíždějí obdivovat hlavně v červnu.
V Růžové a Vodní zahradě stále kvete také množství různých květin a okrasných keřů.
U rybníku s ostrůvkem, kde žijí divoké kachny, byl v roce 2011 postaven altán Gloriet, který nabízí návštěvníkům občerstvení.
V jeho blízkosti je umístěno dětské hřiště.

Součástí zámeckého areálu jsou i dvě hlídaná parkoviště s možností parkování pro autobusy.


Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky